TP-Link by čelil obvineniu, že svoje sieťové technológie predáva pod výrobnými nákladmi, čím má postupne eliminovať konkurenciu.
Americká vláda pokračuje s vyšetrovaním spoločnosti TP-Link. Úrady od vlaňajška skúmajú možné bezpečnostné riziká, teraz sa k tomu podľa agentúry Bloomberg pridá ešte overovanie, či firma neporušuje pravidlá hospodárskej súťaže.
V článku sa dočítate:
- Americká vláda už vyšetruje TP-Link pre možné bezpečnostné riziká.
- Najnovšie jej prekážajú aj predátorské ceny, kedy sa routery predávajú pod výrobnými nákladmi.
- TP-Link je globálnou trhovou jednotkou a v USA sa obávajú, že bude dominovať aj tam.
Agentúrne zdroje tvrdia, že ministerstvo spravodlivosti je pripravené oznámiť vyšetrovanie pre možné „predátorské ceny“. TP-Link by tak čelil obvineniu, že svoje sieťové technológie predáva pod výrobnými nákladmi. Tým má postupne eliminovať konkurenciu a akonáhle by sa tak stalo, určoval by vysoké ceny sám.
The Wall Street Journal vlani tvrdil, že TP-Linku už patrí 65 % amerického trhu s Wi-Fi routermi, ale žiadny iný zdroj taký ohromný podiel nepotvrdil. Naopak analytici z Lansweeperu spočítali, že v spotrebiteľských zariadeniach je s 12 % zastúpením druhý za Ubiquiti (22 %). A vo firmách TP-Linku patrí až siedme miesto s 2 % podielom. Prieskum vychádzal zo 730 000 zariadení skenovaných aplikáciou Fing.
V globálnom rebríčku je však podľa IDC jednotkou, pokiaľ ide o spotrebiteľské routery. Má už 49 % podiel, zatiaľ čo traja jeho najbližší konkurenti majú dohromady len 21 % zastúpenie. V USA sa preto obávajú, aby TP-Link neprevzal vládu aj na tamojšom trhu.
V USA už TP-Link vyšetrujú
Prvé vyšetrovanie však už skutočne prebieha. Americké ministerstvá spravodlivosti, obchodu a obrany TP-Link preverujú z dôvodu možných bezpečnostných hrozieb.
Kybernetické útoky, najmä tie ransomvérové, môžu paralyzovať firmy aj kritickú infraštruktúru. Čo sa deje po úspešnom útoku? Ako funguje komunikácia a vyjednávanie s útočníkmi, ktorí žiadajú výkupné? A aká je globálna mapa organizovaného kyberzločinu? Na kľúčové otázky odpovedáme v našom podcaste.
Firma pôvodne pochádza z Číny, kde vyrástla v roku 1996. Vlani však firma založila aj americkú divíziu, ktorá je zodpovedná za západné trhy a má byť na tej čínskej nezávislá.
Americkí úradníci preto zisťujú, ako veľmi Číňania zasahujú do kalifornskej centrály. Nepáči sa im napríklad ani to, že na masívne šírenie čínskeho malvéru Volt Typhoon poslúžili okrem iného napadnuté zariadenia od TP-Link. Hoci neboli jediné.