Filmári pritom stále nie sú povinní uviesť, či a akým spôsobom použili umelú inteligenciu.
Akadémia filmových umení a vied zaujala jasné stanovisko k využívaniu umelej inteligencie vo filmoch, ktoré sa v nadchádzajúcom 98. ročníku budú uchádzať o zlatú sošku Oscara. V nových pravidlách pre udeľovanie celosvetovo najprestížnejších filmových ocenení sa okrem iného uvádza, že použitie AI alebo iných digitálnych nástrojov pri tvorbe filmu „nepomáha ani neškodí šanciam na získanie nominácie.“
Inými slovami, žiadnemu filmu sa odteraz nemôže uprieť šanca na získanie Ceny akadémie len na základe toho, že jeho autori použili umelú inteligenciu.
Nateraz je však otázne, ako veľmi nové pravidlá ovplyvnia výber nominovaných filmov v jednotlivých kategóriách, a či vďaka nim môžeme v krátkom časovom horizonte očakávať výrazne viac „oscarových“ snímok, ktoré vznikli s pomocou umelej inteligencie. V pravidlách sa totiž spomína aj to, že: „...pri výbere filmu, ktorý bude ocenený, [Akadémia] zohľadní mieru, do akej bol v centre tvorivého autorstva človek.“
Podľa zdrojov portálu Variety bol tiež na stole návrh, aby filmári museli povinne pri predložení svojho diela Akadémii uviesť, akým spôsobom pracovali s AI. Táto zmena sa však do nových pravidiel nedostala a poskytnutie informácií o využívaní umelej inteligencie v procese tvorby filmu preto ostáva ako doteraz – teda na dobrovoľnej báze.
Film v ére umelej inteligencie
Zadefinovanie jasného postoja k AI zo strany americkej filmovej Akadémie prichádza v dobe, keď je táto technológia jedným z najskloňovanejších pojmov filmového sveta – a nie vždy práve v pozitívnom kontexte. Pred dvomi rokmi napríklad patrila medzi hlavné témy veľkého hollywoodskeho štrajku, ktorým chceli herci a scenáristi okrem iného zabrániť tomu, aby filmové štúdiá prenechali ich prácu generatívnym algoritmom.
AI však spôsobila rozruch aj pred tohtoročným udeľovaním Oscarov. Začiatkom roka totiž vyšlo najavo, že autori filmu Brutalista použili AI nástroj od firmy Respeecher, aby vylepšili maďarský prízvuk hlavnej dvojice hercov – Adriena Brodyho a Felicity Jonesovej. Kontroverziu vyvolal najmä fakt, že súčasťou 10 kategórií, v ktorých sa Brutalista uchádzal o Oscara, boli aj nominácie za najlepšie herecké výkony pre spomínanú dvojicu.
Adrien Brody si však napriek rozporuplným názorom odbornej i laickej verejnosti odniesol Oscara za najlepšieho herca v hlavnej úlohe.
Spomedzi tohtoročných oscarových filmov vyvolalo rozruch aj využitie AI v snímke Emilia Pérez. Spev herečky Karly Sofíe Gascónovej bol prostredníctvom AI nástroja „skombinovaný“ s hlasom francúzskej speváčky Camille, ktorá spolupracovala na tvorbe hudby k tomuto muzikálu. Gascónová však nomináciu nepremenila, naproti tomu Camille získala prestížnu cenu ako spoluautorka najlepšej pôvodnej piesne.
História využitia umelej inteligencie pri filmoch, ktoré neujdú pozornosti Akadémie, však siaha podstatne ďalej ako len k najnovšiemu ročníku ocenení. Spomeňme napríklad svetoznámu trilógiu Pán prsteňov režiséra Petera Jacksona, ktorá už pred vyše 20 rokmi využívala systém na báze AI pre rozpohybovanie tisícok vojakov pri veľkých bojových scénach. Na svojom konte má pritom až 17 Oscarov.
Dá sa pritom očakávať, že pri súčasnom rozmachu generatívnej umelej inteligencie bude počet filmov, v ktorých bola väčšou či menšou mierou použitá AI, určite narastať. A vďaka novým pravidlám Akadémia filmových umení a vied už formálne nič nebráni tomu, aby sme aspoň niektoré z nich videli ocenené ikonickou zlatou soškou.