14.4.2025 08:05 | Tipy a triky

Sú bezdrôtové bezpečnostné kamery spoľahlivé? Ako vybrať správne

Zdroj: istock a úprava redakcia

Na čo všetko treba myslieť ešte pred kúpou a inštaláciou? Opýtali sme sa experta na zabezpečovacie systémy.

Chcete chrániť svoj majetok? Jedným z odporúčaných opatrení je inštalácia bezpečnostných kamier. Dnes pritom existuje celé priehrštie rôznych výrobcov a modelov, pričom ľudia si húfne inštalujú kamery často aj za pár desiatok eur z čínskeho trhoviska. Pri takýchto výrobkoch však riskujete.

Mnohí totiž zabúdajú na podstatné „detaily“. Výrobky od neoverených značiek môžu obsahovať kybernetické zraniteľnosti, ktoré ani nemá kto „zaplátať“, pretože neznáma značka to nepovažuje za prioritu alebo svoj biznis po pár rokoch jednoducho zatvorí. Dôležitý je však ešte jeden argument, prečo vyberať rozvážne.

Myslite dopredu

Či už ide o zabezpečovací systém v podobe alarmu, alebo o spomínané kamery, systém by mal byť certifikovaný a ak to so zabezpečením myslíte vážne, mali by ste na to myslieť. Existujú aj bezdrôtové kamery na batérie. Ich výhodou je, že ku kamerám nemusíte ťahať káble, čo niekedy ani nie je možné. Daňou je však stabilita pripojenia. A práve chýbajúca certifikácia.

„V prvom rade, top profesionálne kamery nikdy nie sú bezdrôtové. Stále tam musíte dotiahnuť aspoň 12V napájanie a dátová komunikácia sa uskutočňuje cez Wi-Fi sieť. Také komerčnejšie kamery, ktoré sú prezentované ako kompletne bezdrôtové, síce majú akumulátor, ale stále fungujú na Wi-Fi. Niekto pritom môže tvrdiť, že mu to nikdy nevypadlo, no 70 % zákazníkov hovorí, že to vypadáva,“ povedal v rozhovore pre našu redakciu odborník na zabezpečovacie systémy Márk Takáč.

Čítajte aj CyberGame 2025: Už viac ako tisícka hráčov

Ak preto plánujete stavať alebo rekonštruovať, tak už pri projekcii by ste mali zvážiť, kam umiestnite kamery. „Z bezpečnostného hľadiska je ideálnym prípadom, keď kamery pokrývajú celý perimeter domu, prípadne ostatných stavieb ako garáže či iných kritických miest. To znamená, že treba vidieť celé okolie, vďaka čomu sa nikto nedokáže k domu priblížiť tak, aby ste si to nevšimli,“ prízvukuje expert.

K moderným kamerám stačí doviesť jediný kábel, ktorý zabezpečí prenos dát i napájanie. Zdroj: istock

Pri počte kamier môžete ušetriť. Ak napríklad nepokryjete zorné pole od suseda, ktorému dôverujete, môžete toto miesto vynechať. Odborník však dvíha varovný prst. Ak totiž niekto príde vykradnúť suseda, tak páchateľ následne môže pokračovať aj u vás a dostane sa k vám práve odtiaľto. Okrem toho sa môže do susedovho domu časom presťahovať niekto, kto nemusí byť až tak dôveryhodný.

Preto treba myslieť aj na možnosť budúceho dopĺňania kamier. Záleží na tom, čo umožňuje záznamové zariadenie (Network Video Recorder). Ak máte napríklad NVR, ktoré umožňuje pripojiť maximálne štyri kamery a reálne ste všetky sloty obsadili, tak pre potreby ďalšieho rozšírenia si budete musieť zadovážiť aj nové záznamové zariadenia. Ak však vopred máte NVR pre osem kamier, pričom reálne ste ich na začiatku nainštalovali len šesť, tak stále môžete doplniť dve.

Aby ste mali pre pokrytie všetkých kritických miest všetko pripravené, tak k daným bodom budúcej inštalácie kamier rovno doveďte aj kabeláž. Stačí len dátový UTP alebo FTP, ktorý dokáže kameru aj napájať.

Čítajte aj Vyrábate si elektrinu zo slnka? Dáta môžu putovať do Číny, no je tu ešte väčší...

Kedy majú bezdrôtové kamery zmysel?

Všetky bezdrôtové kamery však nemožno hádzať do jedného vreca. Ako približuje odborník, bezpečnejšie sú tie, ktoré sa nepripájajú na štandardnú Wi-Fi, ale vytvárajú si vlastnú bezdrôtovú sieť z centrálnej jednotky, aby sa do nich nemohol hocikto nabúrať. Pri dodržaní istých podmienok pritom ich akumulátor vydrží bez nabíjania aj celý rok.

Bezdrôtové kamery však majú opodstatnenie skôr na miestach, kde by ťahanie káblov bolo veľmi komplikované, prípadne tu ani nie je dostupný elektrický prúd. Príkladom môže byť chata. Pre tieto inštalácie sa ako zaujímavá možnosť javí inštalácia bezdrôtových kamier s vlastným fotovoltickým panelom.

„Existuje vyšší rad bezdrôtových kamier s integrovaným solárnym panelom, kde už môžete potrebu nabíjania úplne pustiť z hlavy – kameru so solárnym panelom však musíte umiestniť na vhodné miesto,“ vraví Takáč.

Aj tento menší kamerový systém sa však odporúča opäť len vtedy, ak už ide o existujúci objekt, kde chýba potrebná predpríprava s kabelážou. „Je tiež ekonomicky pomerne výhodný, pretože jeden set dvoch 8Mpx kamier a nahrávacieho zariadenia stojí od 500 eur bez DPH. No nejde o permanentný záznam – systém nahráva len v prípade detegovania pohybu,“ upozorňuje expert.

Vo všeobecnosti však platí, že pri zabezpečení domácnosti sa oplatí investovať do overených značiek a uprednostniť spoľahlivého realizátora. Netýka sa to len kamier, ale aj alarmu.

Certifikovaný zabezpečovací systém napríklad musí mať akumulátor, ktorý dokáže zariadenia zásobovať energiou aj pri 12-hodinovom výpadku elektrického prúdu. Odborník však odporúča dodatočne inštalovať ešte aj záložný zdroj UPS, ktorý dokáže majiteľom ušetriť veľa starostí aj neskorších nákladov. Prečo? Dozviete sa to v celom rozhovore s Márkom Takáčom:

Čítajte aj Zabezpečenie domácnosti musí fungovať aj hodiny po výpadku elektriny. Určite si...