5.10.2023 11:44 | Bezpečnosť

Taliban vytvára systém na sledovanie afganských občanov. Spolupracovať má s Huawei

Zdroj: Vytvorené pomocou umelej inteligencie Midjourney

Ako zvyčajne má ísť o opatrenie na boj proti radikálnemu extrémizmu.

Taliban začal budovať rozsiahlu sieť kamerových systémov na sledovanie afganských občanov. Takzvané „bezpečnostné opatrenie“ bude údajne prebiehať v spolupráci s čínskou technologickou spoločnosťou Huawei.

Vláda pri implementovaní nového plánu pravdepodobne využije už existujúce kamery a schémy vymyslené USA ešte pred úplným stiahnutím sa z krajiny. Aktuálne sa tam má nachádzať približne 62 000 aktívne využívaných kamier. O problematike informuje portál Cybernews.

Taliban je nábožensko-politická skupina, ktorá od roku 2021 vládne na území Afganistanu. Do povedomia sa začala dostávať ešte v 90. rokoch minulého storočia po tom, ako sa sovietske vojská stiahli z krajiny. V tom čase kontrolovali približne tri štvrtiny územia štátu, čo zmenila invázia amerických vojsk. K moci sa dostali až po ich odchode z Afganistanu. Vláda však nie je žiadnym štátom uznaná ako legitímna.

Hovorca ministerstva vnútra Abdul Mateen Qani hovorí, že nové kamerové siete by mali byť nainštalované do štyroch rokov. Umiestnené budú na strategických miestach v hlavnom meste Kábule a iných bodoch v krajine. Qani tiež potvrdil rokovania s Huawei o možnej spolupráci na riešení. Zatiaľ však nemajú konkrétny výsledok v podobe kontraktu.

Vláda zatiaľ kreslí takzvanú bezpečnostnú mapu, ktorá stavia na predošlých dvoch vypracovaných Tureckom a USA. Presný plán implementovania nového systému však nie je jasný.

Podľa slov Talibanu sa týmto krokom vláda snaží zvýšiť bezpečnosť a bojovať s teroristickou organizáciou – Islamským štátom pôsobiacim v krajine. Práve boj proti uznávaným teroristickým skupinám totiž dáva afganskej vláde legitimitu na medzinárodnej scéne. Eliminovanie nebezpečných militantných skupín bolo zároveň jednou z podmienok pri dohode o stiahnutí sa americkej armády z krajiny.

Ešte v roku 2021 pri postupnom odchode vojsk z Afganistanu vtedajší viceprezident Amrullah Saleh vyjadril zámer investovať do obnovy kamerových systémov v Kábule. Verejnosti v tom čase prezradil, že aj NATO podporuje tento investičný plán vo výške 100 miliónov dolárov (približne 95 miliónov eur). Teraz sa však pre spravodajskú agentúru Reuters vyjadril o zásadnom odchýlení sa Talibanu od pôvodného plánu.

Nový systém bude čeliť viacerým problémom

Implementovanie nového systému však otvára množstvo otázok o sledovaní občanov a porušovaní ľudských práv. Taliban totiž aj napriek svojim sľubom od prevzatia moci porušuje práva a slobody rôznych skupín občanov ako sú ženy, deti či ľudia so znevýhodnením. Pre časť populácie preto nastáva logická obava z možného sledovania oponentov režimu a členov občianskej spoločnosti.

Jednou z výziev, ktorej bude čeliť novo-implementovaný systém je aj otázka dostatku elektrickej energie. Tá je aktuálne v Afganistane nedostatkovým tovarom. Svedčí o tom aj skutočnosť, že iba 40 % obyvateľov má prístup k elektrine. Zabezpečiť stabilný chod kamerových systémov závislých od prísunu energie teda nebude pre štát jednoduché.

Ďalším problémom sú financie. Od prevzatia moci Talibanom totiž krajina nezažíva najpriaznivejšiu ekonomickú situáciu. Zdroje na financovanie nového systému sú teda nejasné.

(1 EUR = 1.0497 USD)