včera 15:17 | Správy

Európsky parlament podporil flexibilnejšie emisné normy pre automobilky

Zdroj: istock

Európsky parlament schválil flexibilnejšie emisné normy pre nové autá, podporu získali aj slovenskí europoslanci.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok schválili cielenú zmenu noriem emisií CO2 pre nové osobné automobily a dodávky, čo vychádza v ústrety európskym výrobcom automobilov. TASR k tejto téme oslovila slovenských europoslancov z viacerých politických strán a frakcií v EP, reagovali iba niektorí z nich.

Za návrh Európskej komisie (EK) na podporu európskeho automobilového sektora, ktorý čelí výzvam rýchlych technologických zmien a rastúcej konkurencii, zahlasovalo 458 poslancov, 101 bolo proti a 14 sa zdržalo hlasovania. Z 15 slovenských europoslancov zmenu pravidiel podporili siedmi europoslanci z frakcií Obnovme Európu (RE), Európska ľudová strana (EPP) a Európa suverénnych národov (ESN).

Podpora automobilového sektora

Ľudovít Ódor (RE, PS) z Výboru EP pre hospodárske a menové veci (ECON) upozornil, že európsky aj slovenský automobilový sektor potrebuje rýchlu pomoc. „O to viac vítam, že frakcie súčasnej koalície v Európskom parlamente vrátane skupiny Obnovme Európu preukázali schopnosť flexibilne sa dohodnúť na zrýchlenej procedúre. Možnosť splniť povinnosti počas trojročného obdobia súladu sektoru pomôže a zároveň zachováva regulačnú istotu. Keď som na začiatku roka navštevoval slovenské automobilky, toto opatrenie vítali,“ vysvetlil Ódor.

Kvestorka EP Miriam Lexmann (EPP, KDH) z Výboru EP pre medzinárodný obchod (INTA) vyhlásila, že hlasovanie o flexibilnejšom prístupe k spĺňaniu emisných noriem pri predaji nových áut vníma ako dôležitý prvý krok v širšej debate o revízii zákazu predaja spaľovacích motorov, ktorú podľa jej slov už od začiatku na Slovensku presadzuje aj KDH.

Racionalizácia emisných cieľov

„Táto zmena odvráti hrozbu obrovských pokút pre automobilky v období, kým dôjde k revízii zákazu, keďže tieto pokuty by mohli významne ovplyvniť ich výrobné kapacity. Dlhodobo volám po tom, aby EÚ zaujala racionálny prístup, ktorý nebude pretláčať umelé ciele a podkopávať tak konkurencieschopnosť nášho priemyslu,“ opísala situáciu. Upozornila, že automobilový sektor je kľúčovým odvetvím európskej ekonomiky a len na Slovensku zabezpečuje živobytie stovkám tisícom občanov. „Revízia zákazu spaľovacích motorov je absolútne zásadná pre to, aby sme tieto pracovné miesta udržali,“ odkázala poslankyňa.

(TASR)