Univerzálna satelitná platforma nie je žiadnou novinkou. Majú ju napríklad aj Airbus či Boeing.
Aktualizované 29. apríla o 20:29: Horný stupeň rakety kvôli poškodenému motoru dosiahol výšku 320 km, čo nebolo dostatočné a napokon spolu s nákladom spadol do Tichého oceánu. Spoločnosť Lockheed Martin tak nemala príležitosť otestovať novú satelitnú platformu.
Aktualizované 29. apríla o 16:39: Spoločnosť Firefly uviedla, že počas oddelenia prvého stupňa rakety došlo k nehode, ktorá zasiahla trysku motora druhého stupňa. To zapríčinilo, že stupeň sa nedostal na požadovanú obežnú dráhu. Zatiaľ nie je známy osud satelitnej platformy, ktorá sa nachádzala na palube rakety.
Aktualizované 29. apríla o 15:41: Dve minúty od štartu došlo k úspešnej separácii prvého stupňa rakety od druhého.
Aktualizované 29. apríla o 15:39: O 15:37 SELČ raketa Alpha úspešne opustila štartovaciu rampu.
Aktualizované 29. apríla o 9:20: Priebeh letu bude naživo vysielaný na YouTube kanáli spoločnosti Firefly.
Aktualizované 28. apríla o 18:20: Nový termín štartu bol priebežne stanovený na 29. apríla. štartovacie okno sa otvára o 15:37 SELČ.
Aktualizované 28. apríla o 16:20: Napriek ideálnemu počasie štart nebol letovým strediskom povolený. Objavili sa chyby, ktoré nebolo možné vyriešiť v rámci štartovacieho okna.
Aktualizované 27. apríla o 15:05: Spoločnosť Firefly Aerospace oznámila odklad štartu rakety Alpha z dôvodu nepriaznivého počasia. Nový termín štartu bol stanovený na pondelok 28. apríla. Štartovacie okno sa otvorí o 15:37 SELČ.
Aktualizované 27. apríla o 6:30: Priebeh letu bude spoločnosť Firefly naživo vysielať na svojom YouTube kanáli.
Pôvodný článok: Hoci sa v súčasnosti do vesmíru vynáša veľké množstvo satelitov, ich tradičný vývoj je stále zložitý, pomalý a drahý. Riešením sú univerzálne platformy, ktoré celý proces zjednodušujú. Spoločnosť Lockheed Martin čoskoro otestuje práve takúto všestrannú satelitnú platformu s názvom LM 400 pre stredne veľké satelity. Vďaka jej modulárnosti a schopnosti niesť rôzny náklad výrazne uľahčí, zlacní a hlavne urýchli ich budúcu výrobu a vypúšťanie.
Platformu do vesmíru vynesie súkromná spoločnosť Firefly pomocou rakety Alpha. Štart je naplánovaný na nedeľu 27. apríla o 15:37 SELČ (stredoeurópskeho letného času).
Popis platformy LM 400 zverejnil Lockheed Martin na svojej webovej stránke. Informácie o pripravovanom štarte priniesla spoločnosť Firefly.
Satelit ako stavebnica
Účelom satelitnej platformy je poskytnúť základnú kostru a základné funkcie potrebné pre fungovanie satelitu. Ide napríklad o napájanie, pohon, riadenie orientácie, termoreguláciu a komunikáciu s riadiacim strediskom. Následne je možné na platformu umiestniť užitočný náklad podľa potreby zákazníka.
Lockheed Martin LM 400 je navrhnutá na rôzne misie vrátane diaľkového prieskumu, komunikácie a misií s využitím radaru. Tiež je kompatibilná s rôznymi konfiguráciami štartov, čo zvyšuje jej flexibilitu pre vojenské, civilné alebo komerčné misie.
Ide o platformu pre stredne veľké satelity s veľkosťou porovnateľnou s bežnou domácou chladničkou. Je možné na ňu umiestniť užitočný náklad do hmotnosti 1 100 kg. LM 400 je optimalizovaná na operácie v nízkej (LEO), strednej (MEO) a geostacionárnej (GEO) obežnej dráhe.
Raketa poznačená neúspechmi
Vynesenie platformy do vesmíru má na starosti súkromná spoločnosť Firefly s jej raketou Alpha. Hoci firma zaznamenala obrovský úspech s mesačným pristávacím modulom Blue Ghost, raketa Alpha sa stretla s väčšími problémami.
Štartovala už päťkrát, no bezproblémový let mala iba v dvoch prípadoch. Najväčšie zlyhanie nastalo pri prvom teste, kedy po dvoch minútach raketa explodovala.
Alpha predstavuje dvojstupňovú raketu navrhnutú primárne na vynášanie malých a stredne veľkých satelitov na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO). Jej nosnosť na referenčnú nízku obežnú dráhu Zeme dosahuje 1 000 kilogramov. Na heliosynchrónnu dráhu dokáže vyniesť maximálne 630 kg nákladu.
Jej výška predstavuje 29,5 metra a priemer dosahuje 1,8 metra. Pokiaľ ide o pohon, prvý stupeň rakety využíva štyri motory Reaver, zatiaľ čo druhý je poháňaný jedným motorom s názvom Lightning.
Oba typy motorov sú priamo vyvíjané spoločnosťou Firefly. Spaľujú štandardné raketové palivo RP-1 (čistený kerozín) v kombinácii s kvapalným kyslíkom (LOX) ako okysličovadlom.
Prípravy rakety Alpha na jej šiesty let: