20.5.2025 06:30 | Počítače a tablety
Recenzia

ROG Strix Scar 18: Kompromisy bokom, tento herný notebook chcete

Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

V 18-palcovom notebooku je 24-jadrový procesor a najvýkonnejšia grafika súčasnosti. Zvládne naplno všetky hry?

Herné notebooky nie sú chiméra. Ide o skutočné produkty, ktoré sú rok čo rok silnejšie a schopné už v podstate plnohodnotne zastúpiť veľké stolné počítače.

Hovoríte, že notebook nikdy nebude taký výkonný ako stolný počítač? Tak takýmto rečiam sa nový ROG Strix Scar 18 môže len schuti zasmiať. Toto nie je bežný výkonný laptop. Je to herný stroj, ktorý si môžete zobrať kdekoľvek so sebou. Položíte ho na stôl a okamžite hráte.

fotogaléria
Notebook výkonný ako stolný počítač? Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Poriadny kus hardvéru

Ak hľadáte kompaktný prenosný počítač so „solídnym“ výkonom, ste na nesprávnej adrese. ROG Strix Scar 18 (G835LX) integruje tie najvýkonnejšie komponenty, ktoré jednoducho svoj priestor potrebujú. Keďže ide o 18-palcový laptop, jeho rozmery nie sú kompaktné. Šírka a dĺžka majú 39,9 × 29,8 centimetrov, pričom hrúbka sa pohybuje od 2,35 do 3,20 cm – v závislosti od toho, ktorú stranu meriate.

fotogaléria
Kompaktný prenosný počítač s výborným výkonom Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Hmotnosť pritom v závislosti od konfigurácie dosahuje 3,3 až 3,5 kilogramu a výrobca k počítaču pribaľuje externý zdroj s výkonom až 380 W, ktorý tiež niečo váži. Na pohodlné a bezpečné prenášanie preto odporúčame zaobstarať si kvalitný herný batoh.

Kvalita spracovania je ukážková. Notebook je masívny, jednotlivé časti lícujú presne a nikde nič nevŕzga. Veko je kovové, zvyšok tela je z plastu, no vôbec to neprekáža – okolie klávesnice aspoň pri prvom dotyku nechladí.

fotogaléria
Kvalita spracovania je ukážková. Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk
fotogaléria
Kvalita spracovania je ukážková. Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Malú výčitku však máme k spodnej hrane šasi notebooku, ktorá by podľa nás mohla byť o niečo viac zaoblená – pri pohybe položených rúk mierne tlačí na spodnú stranu predlaktia. Dá sa na to však zvyknúť.

Dizajn? Síce je to subjektívne, no podľa nás sa podaril. Po obvode celočierneho notebooku zo spodnej strany sú LED pásiky prepojené s podsvietením klávesnice. Na veku nájdeme aj podsvietené tradičné logo.

fotogaléria
AniMe Vision si môžete upraviť podľa svojich preferencií. Zdroj: nativne.sk

Aby ROG Strix Scar 18 nebol príliš všedný, inžinieri do veka integrovali aj LED panel AniMe Vision tvorený 810 LED diódami, ktoré presvitajú cez viac ako 9-tisíc vyfrézovaných otvorov. Tento môže zobrazovať rôzne grafiky či ľubovoľný krátky text so všakovakými efektami. Veľmi nápadité.

fotogaléria
Veľmi sa nám páči veko displeja so svetelným LED panelom, ktorý môže zobrazovať rôzne grafiky. Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Pripojíte k nemu všetko, čo treba

Notebook jednoznačne poteší konektivitou. Zatiaľ čo na pravej strane sú len dva porty USB-A, tá opačná je otvormi doslova posiata. Je tu audio konektor, duo Thunderbolt 5 vo formáte USB typu C a ďalší USB-A. Nechýba ani HDMI 2.1, a 2,5G ethernetový port.

Na napájanie a nabíjanie plnou rýchlosťou slúži dedikovaný port. ROG Strix Scar 18 viete nabíjať aj cez USB-C, avšak maximálne 100 wattmi.

fotogaléria
Notebook jednoznačne poteší konektivitou Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk
fotogaléria
Kvalita spracovania je ukážková. Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Konektivitu dotvára podpora najnovšieho bezdrôtového štandardu Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 a Bluetooth 5.4.

Tomu hovoríme klávesnica

Klávesnica je jedným slovom excelentná. Tlačidlá sú kvalitné, majú vysoký zdvih a sú dostatočne veľké. Píše sa na nej výborne, no jej primárnym účelom bude hranie. Podľa tvrdení výrobcu sú spínače klávesnice skonštruované tak, aby vydržali viac ako 20 miliónov stlačení.

fotogaléria
Klávesnici nemáme čo vytknúť. Intenzita podsvietenia sa dá meniť. Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Keďže miesta tu bolo neúrekom, zmestil sa sem aj plnohodnotný numerický blok. Ako sme už naznačili, nechýba RGB podsvietenie, ktorému rovnako možno nastaviť rôzne efekty prechodov.

Nad funkčnými tlačidlami je päť prispôsobiteľných klávesov, ktorým viete prideliť funkcie podľa svojich potrieb. V softvéri Asus Armoury Crate si viete nastaviť rôzne makrá, prostým stlačením tlačidla viete otvoriť aj zadefinovanú aplikáciu.

fotogaléria
Klávesnici môžete nastaviť rôzne svetelné efekty. Zdroj: nativne.sk

Pod klávesnicou tróni gigantický touchpad, ktorý ponúka veľa priestoru na pohodlné ovládanie systému. Čo si však budeme nahovárať, k hernému notebooku si aj tak budete pripájať myš.

fotogaléria
Funkcie tlačidiel nad horným radom sa dajú zmeniť. Zdroj: nativne.sk

Vstavané reproduktory ponúkajú slušný zvuk a hlasitosť, o čo sa starajú dva výškové a dva nízkofrekvenčné reproduktory.

Nie je to OLED, ale...

Displej s 18-palcovou uhlopriečkou a pomerom strán 16:10 nesie názov Nebula HDR. Ponúka rozlíšenie 2,5K, teda 2 560 × 1 600 pixelov. Mnohých však možno prekvapí, že nejde o OLED.

Výrobca sa rozhodol staviť na technológiu Mini LED, ktorá má svoje výhody. Displej má extrémne rýchlu odozvu 3 ms, pričom obnovovacie frekvencia dosahuje až 240 Hz, čo ocení každý hráč.

fotogaléria
Displej má extrémne rýchlu odozvu Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Je tu viac ako 2 000 zón stmievania, čiže na tmavých častiach obrazu dokáže dosiahnuť prakticky úplnú čiernu. V mnohých scénach je preto tento displej porovnateľný s OLED, ktorý dokáže vypínať každý jeden pixel. Samozrejme, niekde má OLED navrch.

fotogaléria
Napriek matnému povrchu displeja sú farby živé. Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

V kombinácii s maximálnym jasom 1 200 nitov je tak dobre čitateľný aj pri intenzívnom okolitom svetle. Vďaka 100 % pokrytiu farebného spektra DCI-P3 a certifikácii DisplayHDR 1000 ponúka výborný kontrast – napriek matnému povrchu displeja sú farby živé. Povrch, ktorý eliminuje odlesky, určite oceňujeme.

fotogaléria
Dôraz na kvalitu je vidieť aj pri masívnych kovových pántoch. Zdroj: nativne.sk

Výkon záleží na nastavení

ROG Strix Scar 18 poháňa Intel Core Ultra 9 275HX s ôsmimi výkonnými jadrami na základnom takte 2,7 GHz a 16 efektívnymi jadrami so základom na 2,1 GHz. Papierovo, ak vyťažíte len jedno výkonné jadro, sa jeho frekvencia môže vyšplhať až na 5,4 GHz. V praxi a pri vyťažení všetkých je však reálny takt nižší.

Výkon notebooku sa odvíja od režimu, aký si nastavíte v softvéri Armoury Crate. Pomyselným stredom je „Výkon“. Ak chcete skôr tichú prevádzku a zvýšenie výdrže na batériu, tak je tu mód „Tichý“. Spomedzi tých prednastavených dostanete najviac v režime „Turbo“.

fotogaléria
Používateľ má k dispozícii niekoľko výkonnostných profilov. Zdroj: nativne.sk

Ako sa to prejavuje v praxi? Zatiaľ čo pri móde „Výkon“ sme vo viacjadrovom teste Cinebench 2024 siahli na skóre 1 850 bodov, pri „Turbe“ výsledok poskočil až na 2 072 bodov. Ide pritom o skvelý výsledok, ktorý bol kedysi v notebookoch len snom.

Ak by ste však chceli predsa len ešte viac, môžete nastaviť ručný režim, kde viete k prednastaveným 55 W pre CPU pridať ďalších 25 W. Tým sa výkon ešte o niečo zvýši. No možnosti ďalšieho navýšenia výkonu budú limitovať teploty – či už okolité, tak aj tie vnútorné. Už v režime Turbo sa procesor dostával na 97 °C, čo nie je málo.

Počítač podporuje maximálne až 64 GB operačnej pamäte DDR5-5600 v dvoch slotoch – každý modul by teda mal 32 GB. V „plnke“ bola vybavená aj naša verzia.

Štandardne je k dispozícii úložisko s kapacitou 1 TB alebo 2 TB využívajúce PCIe 4.0, no počítač podporuje aj PCIe 5.0.

Notebook disponuje dvomi slotmi M.2 NVMe pre úložiská, pričom u nás bol obsadený len jeden. Najvyššia konfigurácia má však už v základe využité obidva sloty, pričom celková kapacita úložiska dosahuje 4 TB.

Operačným systémom bol v našom prípade Windows 11 Professional.

To najlepšie z najlepšieho

2025 ROG Strix Scar 18 v nami testovanej verzii G835LX-NEBULA007X ponúka grafiku GeForce RTX 5090, čo je aktuálne to najlepšie, čo vo svete herných prenosných počítačov môžete dostať.

Jadro GB203 najnovšej generácie Blackwell integruje až 10 496 unifikovaných jednotiek a je vyrábané procesom 4N. Pomocou 256-bitovej zbernice je pripojené k 24 GB vlastnej videopamäte štandardu GDDR7. Úctyhodné číslo.

Samozrejmosťou je hardvérová akcelerácia ray tracingu, podpora AI technológií, ako je DLSS - vrátane možnosti generovania snímok pre zlepšenie plynulosti hry. Tieto technológie vedia skutočne pomôcť najmä v momentoch, keď hrubý výkon GPU prestáva stačiť.

Takýchto hier síce nie je veľa, no pri nastavení ray tracingu na maximum jednoducho výkon strmo padá. Takže DLSS vie veľmi pomôcť, a to bez zásadného dopadu na kvalitu obrazu.

Presvedčili sme sa o tom aj počas nášho testovania. Všetky hry sme skúšali v režime „Turbo“, no chlieb sa lámal v dvoch prípadoch.

fotogaléria
ROG Strix Scar 18 stavil na duo Intel a Nvidia. Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Napríklad v Cyberpunk 2077, kde sme nastavili maximálne detaily, sme pri renderovaní obrazu v natívnom rozlíšení 2 560 × 1 600 pixelov bez ray tracingu dosahovali v priemere 71 fps (snímok za sekundu). Po aktivovaní RT však priemerné snímkovanie spadlo na 25. DLSS sme preto nastavili na režim Quality, ktorý uprednostňuje kvalitu obrazu pred maximalizáciou výkonu, a razom sme sa dostali na hrateľných 47 fps.

fotogaléria
V Cyberpunk 2077 sme na maxime a s raz tracingom museli aktivovať aj DLSS. Zdroj: nativne.sk

Rovnako sme DLSS museli aktivovať v Indiana Jones and the Great Circle. Na plné detaily s ray tracingom s DLSS na úroveň Quality (bez AI generovanie snímok) sme sa pohybovali nad medzi 40 a 50 fps.

Ďalšie hry boli bez problémov hrateľné aj bez DLSS, a to na maximálnych detailoch, často aj s ray tracingom. V S.T.A.L.K.E.R. na nastavení Epic s RT sme sa pohybovali okolo 50 fps. Úvodná misia v Starfield išla naplno nad úrovňou 85 fps. Vo Forza Horizon 5 sme pri nastavení Extreme jazdili na 148 fps.

fotogaléria
Forza Horizon 5 patrí medzi výborne vyzerajúce a pritom dobre optimalizované hry. Zdroj: nativne.sk

Aký bol dopad na výkon po zmene profilu napájania? Shadow of the Tomb Raider na „Turbe“ behal na priemerných 95 fps. Keď sme v Armoury Crate prepli na mód „Výkon“, snímkovanie kleslo na 89. Hlučnosť sa však veľmi nezmenila, čiže odporúčame napájanie a chladenie umelo nelimitovať.

fotogaléria
Shadow of the Tomb Raider bežal bez zaváhania. V priemere sme dosiahli 95 fps. Zdroj: nativne.sk

Tieto výsledky jasne hovoria o tom, že na ROG Strix Scar 18 by ste pár rokov nemali mať problém spustiť žiadnu hru naplno, často aj bez upscalingu (DLSS). A keď predsa len budete potrebovať viac fps, tak si DLSS zapnete. Je to použiteľná technológia, ktorá vizuál až tak negatívne neovplyvňuje... väčšinou.

Upgradovateľnosť ako zo starej školy

Ak okrem výkonu a schopnostiam máme na ROG Strix Scar 18 vyzdvihnúť ďalšiu vec, je ňou ľahká upgradovateľnosť. Naozaj sa len tak nevidí, aby boli všetky komponenty vnútri tak ľahko dostupné, a to bez použitia akýchkoľvek nástrojov.

fotogaléria
Cvak... a kryt je preč. Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Spodný kryt notebooku je odnímateľný. Stačí len posunúť aretačnú západku a následne celý kryt len vysunúť a sňať. Okrem predinštalovaného SSD tu máte ešte jeden voľný slot. Navyše na montáž nepotrebujete žiadne stojany či skrutky. Namiesto toho je tu plastový záves, ktorý Asus nazýva Q-Latch. Za toto naozaj veľký palec hore.

fotogaléria
„Pod kapotou“ vidíme, že komponenty ako moduly operačnej pamäte sú ľahko prístupné a vymeniteľné. Sú tu dva sloty M.2 PCIe pre SSD, pričom jeden je ešte voľný. Zdroj: nativne.sk

Po odňatí krytu máte okrem toho pohľad aj na sloty pre pamäťové moduly, ktoré teda nie sú prispájkované k základnej doske. Kedykoľvek môžete modul chytiť a vymeniť.

Veľmi dobre prístupná je aj batéria, no tú už sami bez nástrojov ľahko nevymeníte.

Cez štyri hodiny sme sa nedostali

Keď sme pri batérii, ponúka kapacitu 90 Wh. Asus uvádza celodennú výdrž, čo v reči marketingu obyčajne znamená 8-hodinový pracovný deň. No realita je trochu iná, nám sa jednoducho k tejto hodnote nepodarilo priblížiť.

Napríklad pri prehrávaní Full HD videa na YouTube sme sa nedokázali prehupnúť cez 4 hodiny. A to sme skúšali šesť rôznych nastavení vrátane jasu displeja na 25 % a vypnutého podsvietenia klávesnice i notebooku. Dedikovaná grafika GeForce pritom bola vypnutá a úlohu vykresľovania obrazu prebrala integrovaná. Notebook sa úplne stíšil, no napriek tomu mal stále pomerne veľký odber.

fotogaléria
Asus ponúka naozaj celodennú výdrž Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

No treba si uvedomiť, že toto nie je notebook zameraný na celodenné používanie na batériu, ale maximálny výkon, pre ktorý tak či tak napájanie zo siete potrebujete. Pri behu na batériu je totiž výkon priškrtený.

Opäť sofistikovanejšie chladenie

Prívod čerstvého vzduchu je riešený zospodu a z bokov, pričom vzduch by mal prúdiť aj cez klávesnicu. Všetky výduchy pre odvod teplého vzduchu sú vzadu, takže ich pri bežnom používaní nehrozí, že ich prekryjete rukou . Len treba myslieť na to, že notebook by nemal byť vzadu pritlačený o stenu či nejakú prekážku, čo by sťažovalo chladenie.

Vnútri sú až tri ventilátory, odparovacia komora a namiesto teplovodnej pasty je medzi chladičmi a procesormi (CPU aj GPU) použitý tekutý kov.

fotogaléria
Veľké výduchy chladenia sú pre herné notebooky príznačné. Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

V pokoji a pri nenáročných úlohách notebook prakticky nepočujete. V režime Turbo však o sebe dáva vedieť. Je to daň za výkon, no oproti minulým generáciám je tu cítiť istý posun k lepšiemu. Ak preferujete nižší hluk, musíte nastaviť iný režim napájania.

SÚŤAŽ

O túto hernú mašinu si môžete zasúťažiť v tohtoročnom CYBERGAME25. Ide o kyberbezpečnostnú hru pre hráčov, programátorov, študentov a profesionálov. Nový ROG Strix SCAR 18 môže vyhrať víťaz CYBERGAME25 a najlepší študent. Hra trvá do 9.6.2025 a zapojiť sa môžete TU.

Hodnotenie: Keď sa nechcete držať pri zemi

Asus znova ukázal, že tento druh zariadení jednoducho robiť vie. A to, čo doteraz fungovalo, v novej generácii herných notebookov ešte vylepšil.

Ako zhrnúť schopnosti ROG Strix Scar 18 pre rok 2025? Hoci ide o prenosný počítač, má výkon stolového. K tomu pridáva veľký vstavaný displej s perfektným obrazom, skvelú klávesnicu, bohatú a modernú konektivitu, ako aj neopozeraný vzhľad so zaujímavými svetelnými a grafickými prvkami.

fotogaléria
Čo doteraz fungovalo, v novej generácii herných notebookov Asus ešte vylepšil Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

Nebudeme tvrdiť, že je to masový výrobok, ktorý potrebujete. Skôr je to stroj, ktorý chcete... chcete to najlepšie, čo aktuálny trh výkonných notebookov ponúka. Bez preháňania ide o plnohodnotnú náhradu desktopu. Bez kompromisov. Bodka.

fotogaléria
Dostanete najsilnejšiu notebookovú grafiku súčasnosti Zdroj: Marek Orihel, Nativne.sk

ROG Strix Scar 18 v nami testovanej konfigurácii G835LX-NEBULA007X stojí 5 429 eur. Za to dostanete najsilnejšiu notebookovú grafiku súčasnosti, ktorá sa nezľakne akejkoľvek hry. Počítač však vďaka ostatným špičkovým komponentom skvele poslúži aj ako plnohodnotná náhrada desktopu prakticky vo všetkých úlohách. Cenovo najdostupnejšia verzia s grafikou GeForce RTX 5080 16 GB vyjde na 4 499 eur.

Článok vznikol v spolupráci s ASUS.