Predstav si, že máš moc, silu, peniaze, kvalitu…ale nemáš na nejakom poli až taký štýl, imidž a kult. Čo teda urobíš? Dokúpiš si ich predsa. A minimálne trojmo! (nedeľník)
Pamätáte si hru Pacman? Ak áno, tak tú zhýralejšiu polovicu života máte už asi za sebou. Ale nejde o to. Najnovším predstaviteľom požierača je totiž Samsung. Ham, ham! Začalo to už v roku 2016, kedy si za osem miliárd dolárov zakúpil americký Harman. Ham, ham. Ten už v tom čase vlastnil značky ako AKG, JBL, Harman Kardon, či prestížny Mark Levinson. Zo strany Samsungu to bol síce drahý, ale zrejme dobrý krok, otvárajúci dvere aj do dverí. V autách.
Ale to zjavne nestačilo. Na trhu zostalo ešte dosť „malých” audio hrdinov, a tak juhokórejský moloch vytasil 350 miliónov a rozhodol sa, že potrebuje ešte viac značiek s históriou, kultom a imidžom. A nápisom, ktorý mu otvorí ďalšie peňaženky.
A tak jeho dcérska spoločnosť Harman International začiatkom mája podpísala zmluvu o akvizícii audio divízie spoločnosti Masimo, ktorá svojho času „spacmanovala” značky ako Bowers & Wilkins, Denon, Marantz a Polk. Ak všetko schvália regulačné úrady, tak do konca roka bude transakcia uzatvorená.
Samsung si tak nakúpil ďalšie hodnotné šperky, aby vyzeral lepšie a hodnotnejšie. A veru, konkurencii už veľa toho nenechal.
Ale toto sa naozaj oplatí
Na druhej strane, Samsung ide na to dobre. V časoch, kedy má v audiovizuálnom svete veľmi dobre rozostavané figúrky hlavne na tej vizuálnej šachovnici, v oblasti audia nepatrí práve medzi pojmy, ktoré zanechávajú dojmy.
Lebo veľkí hráči budú síce vždy silní, nadčasoví a inovatívni, no len ťažko ich môžeme nazvať aj exkluzívnymi a legendárnymi. A tak im spred nosa uteká tá solventnejšia časť zákazníkov, ktorá má rada práve punc značky s adekvátnou históriou. Marantz, Denon, či Polk sú predsa mená, ktoré ozdobia obývačku viac, než logo spoločnosti vyrábajúcej lode a aj mikrovlnky. Alebo v aute dá cveng desiatim reproduktorom Bowers & Wilkins, či Harman Kardon.
Navyše výhodou audio biznisu je, že už sa na rozdiel od videa tak velmi nemusí tlačiť na vývoj a zásadné inovácie, ktoré stoja nemalé peniaze. Väčšina ľudu aj tak gro muziky prijíma iba stereo, zo slúchadiel, či prenosných BT hračiek. Alebo v spomínaných autách.
Samsung tým zároveň umne zarobí na licenčných poplatkoch, prípadne konkurenciu rovno pripraví o pekný make-up, keďže jej tým ubudne zase niekoľko možností, ako si označiť svoje zariadenia nálepkou „Sound by …”. Podobne ako sa to deje v mobilom biznise, kde predajom pomáha optika Zeiss či Leica.
Akoby ich jedna mater mala
Na druhej strane je škoda, že ťažká globalizácia existuje nielen v automobilovom priemysle, ale aj v segmente spotrebnej elektroniky. Je to už akási trhová nevyhnutnosť, že silní hráči si do zbierky nakupujú tých menších a slabších.
Malosériové značky, hoci globálne, nikdy nemali miliónové predaje, a tak ich single život často skončil manželstvom so solventnejším ženíchom. Niekedy ich tým zamordoval, premyslene prijal známejšie meno nevesty, vycucal ich know-how a inokedy zabezpečil svetlú budúcnosť. A hoci máme na trhu stále veľa známych a kultových značiek, pri hlbšom skúmaní nakoniec asi zistíme, že kruh sa nám drasticky zužuje. Desiatky výrobcov a pritom len niekoľko vlastníkov.
Až čas ukáže, či si pôvodom americké, britské, či japonské značky, budujúce desaťročia svoju reputáciu, zachovajú priazeň publika aj po tom, čo po adopcii skončia v nejakom svetovom korporáte. Isteže, o kvalitu sa báť netreba, ale… Asi budú zase o kúsok kompatibilnejšie a previazanejšie v ekosystéme aktuálneho vlastníka.
Ich DNA sa možno bude musieť rýchlejšie prispôsobiť dobe, a tak pri troche fantázie nás počká Denon s integrovaným Bixby, Polk s RGB podsvietením dostane titul za najlepšie prehrávanie Tik-Tok videí a Marantz najvernejšie zvládne streamovať vinylové platne za pomoci AI.
Ale možno sa žiadny „prevrat” zo strany nových vlastníkov konať nebude – top vychytávky prevezmú do svojich produktov a značky nechajú žiť svojím starým dobrým životom.
Pojem High-fidelity sa zrejme aj tak trošku stane fast-foodom pre uši. Logá, kvalita a história známych značiek síce zostanú, no ich charakter a imidž v očiach verných fanúšikov možno utrpí. No na druhej strane je to možno nevyhnutný krok pre to, aby vôbec prežili.